fbpx

Don't lose your spot! Only 8 seats to fill for the life-changing English Intensive of the year!

Improve Your English Faster and Create Greater Opportunities in your Life!

Take advantage of this NEVER-BEFORE-OFFERED English intensive!  Let’s get your English improved by at least 300 words or phrases in 2-weeks!

Teaching English since 2012, I have a passion for helping my students improve their English, score better on their exams, and create more amazing opportunities in their lives!

Are you ready to take your English seriously?

*  Limited spots available. 

Please know that this requires your discipline and dedication!

Credentials:

Bachelor's degree in International Business with a focus on Latin America and Portuguese and a minor in Television, Film, and New Media from San Diego State University (SDSU) in California.

Worked with top English schools and traditional schools in Curitiba since 2012, elevating skills, exposure, and contact with amazing students, experiences and methodologies.

Pricing:

Classes (2-8 students)

R$593 (Real)/student

10 Classes: December 07-11 and 14-18 at 7pm

What You Get:

10 Classes, 60-minutes Each

I normally charge R$84 per class for private, 50-minute, online classes. At R$840 for 10-classes, this is already a R$247 savings!

100% Online Classroom

No books or materials to buy! Instant savings! This is another savings of approximately R$50-R$100!

Private Telegram Group

Have direct access to your classmates and teacher in a highly organized Telegram group. Here you can have questions answered quickly and easily and feel connected during your entire intensive!

Although this doesn't cost money, this could easily equal R$100-R$200 in value simply due to the ease of access to your teacher and answers to your questions.

Fun, Conversational Style

This will not have a value put on it, but I will let you fill this one out in your head after being in class. Having a class that you enjoy and are able to dedicate yourself to, could be equal to the price of the semester, simply due to the fact that you will be in a better mindset in order to actually learn the material you paid to learn! 😀

Phonetics Practice

You will receive personal feedback and coaching on your pronunciation.

This is another difficult benefit to price, but if you consider what a therapist would charge you if you had difficulties in your pronunciation, I think R$10 per class would be a (more than) fair price to add this feature. So, R$100 for the 10-days should be a minimum value. Sound fair?

Spaced Repetition Vocabulary Building

This is something very special and something you will need to discipline yourself in if you want to REALLY move your English forward.

Honestly, without this, the 10-day course will be very challenging - if you want to memorize the meanings and pronunciation of all the 300 words and phrases long-term.

We will use a free app and I will provide the pronunciation recordings, but you will need to do some work to put it all together.

Don't worry though. It's not difficult and I will show you every step of the way. I will personally record each vocabulary or phrase for you.

Including editing, uploading and sending you the recordings, let's say it would take 3-minutes per recording.

The calculation here would be 3 x 300 = 900minutes and I charge R$84 per 50-minute class. This calculation equals a total value of R$1.512,00

Dynamic Lessons Built Around Netflix Shows

This is all about keeping the class fun and engaging in order to make your investment worth its price. This is another aspect of the class that is difficult to price, but could be worth the entire. price of the intensive or semester, if you consider how much you paid attention and actually enjoyed the lessons.

Enjoying your learning is VERY important!

Engaging Assignments Between Classes

Like I mentioned above, this is similar. If you have ever failed to do your homework, you know what I'm talking about.

Sometimes it's a challenge to open the books and 'do your homework' but when all you have to do is open your computer to do a little reading then a notebook to jot some notes in and maybe your phone to record some voice notes while you watch a 20-50-minute show, it suddenly becomes much easier and more enjoyable!

Recorded Classes

Your audio recordings and vocabulary you will build will be yours forever, but the class recordings will be yours for only 3-months after the intensive ends.

This is important because, as a human, if you know that you have it forever, it is likely that you will not see it with as much importance or make use of it as much as you would have if it had an expiration date.

In any case the recorded classes are intended for students that miss a class and need to come back to review it, or if a concept or vocabulary were not understood completely. It's for reference purposes.

This is a manual process for each class, but I will leave its value to your discretion.

VALUE:

10 Classes, 60-minutes Each = R$840

100% Online Classroom = R$50-R$100

Private Telegram Group = R$100-R$200

Fun, Conversational Style = R$?

Phonetics Practice = R$100 (minimum)

Spaced Repetition Vocabulary Building = R$1.512

Dynamic Lessons Built Around Netflix Shows = R$?

Engaging Assignments Between Classes = R$?

Recorded Classes = R$?

TOTAL VALUE: R$2.562!

This is taking the lowest values and not including the 'unknown' values [R$=?].

BONUS!

This is about you!

If we fill all 8 seats, I will give each student an additional 30-minute, personalized feedback and pronunciation session!

ALSO, you will receive a daily notes document with any variety of added value. It could be a mind-map, some complementary images or just simple notes and general feedback or commentary on the day's lesson. This is GOLD!

10 Classes, 60-minutes Each

I normally charge R$84 per class for private, 50-minute, online classes. At R$840 for 10-classes, this is already a R$247 savings!

100% Online Classroom

No books or materials to buy! Instant savings! This is another savings of approximately R$50-R$100!

Private Telegram Group

Have direct access to your classmates and teacher in a highly organized Telegram group. Here you can have questions answered quickly and easily and feel connected during your entire intensive!
Although this doesn't cost money, this could easily equal R$100-R$200 in value simply due to the ease of access to your teacher and answers to your questions.

Fun, Conversational Style

This will not have a value put on it, but I will let you fill this one out in your head after being in class. Having a class that you enjoy and are able to dedicate yourself to, could be equal to the price of the semester, simply due to the fact that you will be in a better mindset in order to actually learn the material you paid to learn! 😀

Phonetics Practice

You will receive personal feedback and coaching on your pronunciation.

This is another difficult benefit to price, but if you consider what a therapist would charge you if you had difficulties in your pronunciation, I think R$10 per class would be a (more than) fair price to add this feature. So, R$100 for the 10-days should be a minimum value. Sound fair?

Spaced Repetition Vocabulary Building

This is something very special and something you will need to discipline yourself in if you want to REALLY move your English forward.

Honestly, without this, the 10-day course will be very challenging - if you want to memorize the meanings and pronunciation of all the 300 words and phrases long-term.

We will use a free app and I will provide the pronunciation recordings, but you will need to do some work to put it all together.

Don't worry though. It's not difficult and I will show you every step of the way.

Also, I will personally record each vocabulary or phrase for you.

Including editing, uploading and sending you the recordings, let's say it would take 3-minutes per recording.

The calculation here would be 3 x 300 = 900minutes and I charge R$84 per 50-minute class. This calculation equals a total value of R$1.512,00

Dynamic Lessons Build Around Netflix Shows

This is all about keeping the class fun and engaging in order to make your investment worth its price. This is another aspect of the class that is difficult to price, but could be worth the entire. price of the intensive or semester, if you consider how much you paid attention and actually enjoyed the lessons.

Enjoying your learning is VERY important!

Engaging Assignments Between Classes

Like I mentioned above, this is similar. If you have ever failed to do your homework, you know what I'm talking about.

Sometimes it's a challenge to open the books and 'do your homework' but when all you have to do is open your computer to do a little reading then a notebook to jot some notes in and maybe your phone to record some voice notes while you watch a 20-50-minute show, it suddenly becomes much easier and more enjoyable!

Recorded Classes

Your audio recordings and vocabulary you will build will be yours forever, but the class recordings will be yours for only 3-months after the intensive ends.

This is important because, as a human, if you know that you have it forever, it is likely that you will not see it with as much importance or make use of it as much as you would have if it had an expiration date.

In any case the recorded classes are intended for students that miss a class and need to come back to review it, or if a concept or vocabulary were not understood completely. It's for reference purposes.

VALUE:

10 Classes, 60-minutes Each = R$840

100% Online Classroom = R$50-R$100

Private Telegram Group = R$100-R$200

Fun, Conversational Style = R$?

Phonetics Practice = R$100 (minimum)

Spaced Repetition Vocabulary Building = R$1.512

Dynamic Lessons Built Around Netflix Shows = R$?

Engaging Assignments Between Classes = R$?

Recorded Classes = R$?

TOTAL VALUE: R$2.562!

This is taking the lowest values and not including the 'unknown' values [R$=?].

BONUS!

This is about you!

If we fill all 8 seats, I will give each student an additional 30-minute, personalized feedback and pronunciation session!

ALSO, you will receive a daily notes document with any variety of added value. It could be a mind-map, some complementary images or just simple notes and general feedback or commentary on the day's lesson. This is GOLD!